Ndërlidhjet

TEHERAN


Zëdhënësi i qeverisë iraniane tha se presidenti Mahmoud Ahmadinejad i ka shkruar një letër presidentit amerikan George Bush, në të cilën ka propozuar mënyra të reja për zgjidhjen e "gjendjes së brishtë në botë.
Gholam Hussein Elham tha se letra do t'i dorëzohet ambasadës zvicerane në Teheran, e cila i përfaqëson interesat amerikane në Iran.
Njoftimi u bë ndërsa Shtetet e Bashkuara përpiqen ta izolojnë ndërkombëtarisht Iranin, pas refuzimeve të Teheranit që të ndërpresë pasurimin e uraniumit. Uashingtoni gjithashtu ka mbështetur përpjekjet e Francës dhe Britanisë që Këshilli i Sigurimit të miratojë një rezolutë, e cila do t'i kërkonte Iranit t'i ndalë aktivitetet e pasurimit të uraniumit.
XS
SM
MD
LG