Ndërlidhjet

PRAGË


Një studim i organizatës së pavarur " Save the Children" tregon se Liberia ka shkallën më të lartë të vdekshmërisë foshnjore 65 për 1 mijë lindje, ndjekur nga Afganistani me 60 për 1 mijë lindje.
" Ne duhet të investojmë që gratë dhe vajzat të marrin më shumë edukim efektiv, pasi shëndeti i nënës është shumë i rëndësishëm" thotë Regina Keith, një këshilluese për shëndetin e kësaj organizate.
Sipas studimit Pakistani dhe Iraku gjithashtu, renditen ndërmjet vendeve me shkallën më të lartë të vdekshmërisë foshnjore në botë ndërsa vendet skandinave të kryesuara nga Suedia janë vendet më kushtet më të mira për shëndetin e nënës.
XS
SM
MD
LG