Ndërlidhjet

MOSKË


Në Rusi, Ukrainë, Bjellorusi dhe në vendet e tjera të ish Bashkimit Sovjetik u festua përvjetori i 61-të i fitores kundër Gjermanisë naziste në Luftën e Dytë Botërore.
Në moskë 6 mijë trupa marshuan në Sheshin e Kuq në Ditën e fitores. Gjatë një fjalimi të mbajtur në këtë ditë, presidenti rus Vladimir Putin tha se mposhtja e fashizmit duhet të kthehet në mësim.
" Ata që duan të ngrejë flamujt e rrëzuar të nazizmit, që mbrojnë ekstremizmin dhe ksenofobinë, po e çojnë botën drejt një fundi të vdekshëm dhe plot mizori. Për këtë arsye mposhtja e fashizmit duhet të jetë një leksion dhe një paralajmërim për pashmangshmërinë e hakmarrjes" tha Putin.
XS
SM
MD
LG