Ndërlidhjet

BRUKSEL


Minsitrat e jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian po shohin mundësinë që të dërgojnë ndihma për popullin palestinez duke e anashkaluar qeverinë e Hamasit.
"Mekanizmi në të cilin po punojmë është i përkohshëm dhe ne shpresojmë që të kemi sa më shumë kontribues që të jetë e mundur, përfshi këtu dhe vendet arabe apo Izraelin", tha Ferrero Valdner.
Kjo nismë e Bashkimit Evropian ka hasur në miratimin e Shteteve të Bashkuara, Rusisë dhe Kombeve të Bashkuara. Mekanizmi në fjalë pritet të bëhet funksional muajin e ardhshëm derisa Brukseli do kontribuojë me 100 – 150 milionë euro këtë vit.
XS
SM
MD
LG