Ndërlidhjet

BERLIN


Gjermania sot i ka kërkuar kryeministrit të Serbisë Vojisllav Koshtunica që t'ua dorëzojë autoriteteve ndërkombëtare të dyshuarin për krime lufte Ratko Mlladiq dhe ta respektojë rezultatin e referendumit në Mal të Zi.
Ministri i Jashtëm Frank-Walter Steinmeier u takua me Koshtunicën në një kohë marrëdhëniesh të tendosura midis Serbisë dhe Bashkimit Evropian.
Steinmeier gjithashtu i ka kërkuar Koshtunicës që t'i inkurajojë serbët e Kosovës që të marrin pjesë në institucionet kosovare.
XS
SM
MD
LG