Ndërlidhjet

ROMË


Romano Prodi sot formalisht ka pranuar postin e kryeministrit të Italisë dhe presidentit Giorgio Napolitano i ka dorëzuar listën e ministrave të qeverisë së tij të ardhshme. Ceremonia e inaugurimit të zotit Prodi do të bëhet sot më vonë gjatë ditës. Në zgjedhjet e mbajtura muajin e kaluar, koalicioni i qendrës së majtë i Romano prodit fitoi me një diferencë të vogël kundër koalicionit të qendrës së djathtë të ish kryeministrit, Silvio Berlusconi.
XS
SM
MD
LG