Ndërlidhjet

TOKIO


Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Kofi Annan ka bërë thirrje për zbutje të retorikës rreth programit bërthamor të Iranit.
Duke folur në Tokio, Annan tha se shpreson që diskutimet në Këshilln e Sigurimit do të mund ta drejtojnë çështjen drejt një zgjidhjeje.
Teherani dje refuzoi propozimin e BE-së që Iranit t'i japë përfitime tregtare dhe teknologjike, në shkëmbim për ndërprejen e pasurimit të uraniumit.
Ndërkohë Shtetet e Bashkuara e kanë përjashtuar mundësinë që Iranit t'i jepen garanca të sigurisë për të hequr dorë nga programi bërthamor.
XS
SM
MD
LG