Ndërlidhjet

ANKARA


Mijëra vetë, përfshirë edhe anëtarë të sistemit sekular të gjyqësisë, sot kanë protestuar rrugëve të Ankarasë kundër sulmit të djeshëm nga militantët islamikë, me ç'rast u vra një gjyqtar dhe katër të tjerë u plagosën. Liderët politikë të Turqisë kanë dënuar këtë sulm. Personi i dyshuar, që ishte arrestuar nga autoritetet, veten e kishte cilësuar si "ushtar të Allahut" gjatë të shtënave brenda gjyqit më të lartë administrativ në Turqi.
XS
SM
MD
LG