Ndërlidhjet

BRUKSEL


Bashkimi Evropian i ka tërhequr vëmendjen Turqisë se procesi i anëtarësimit rrezikohet nëse nuk shpejtohen reformat demokratike në vend dhe nuk normalizohen marrëdhëniet me Qipron.
"Ka një ndjenjë urgjence dhe është kjo koha për Turqinë të shtyjë përpara reformat për shtetin ligjor, të drejtat e njeriut dhe liritë themelore në vend", tha eurokomisioneri për zgjerim Oli Rehn, pas takimit në Bruksel me kryenegociatorin turk, Ali Babaxhani.
XS
SM
MD
LG