Ndërlidhjet

ANKARA


Kryeministri i Turqisë Recep Tayyip Erdogan bëri thirrje për forcimin e sistemit sekular në Turqi pas vrasjes së kryegjykatësit nga një avokat, simpatizant i islamikëve. Erdogan tha se duhen bërë të gjitha përpjekjet për të forcuar demokracinë, sekularizmin dhe sundimin e ligjit.
Incidenti nxiti protesta kundër islamike dhe kundër qeveritare.
XS
SM
MD
LG