Ndërlidhjet

MADRID


Kryeministri spanjoll, Hose Luis Rodrigues Zapatero ka bërë të ditur se do kërkojë bisedime të drejtpërdrejta me grupin e armatosur ETA. ETA kërkon shkëputjen nga Madridi zyrtar dhe krijimin e një shteti bask.
Grupi në fjalë është në listën e Bashkimit Evropian për organizatat terroriste për shkak të qindra viktimave gjatë fushatës së gjatë për pavarësi.
Grupi militant bask ka deklaruar armëpushimin e përhershëm në mars të këtij viti.
XS
SM
MD
LG