Ndërlidhjet

MINSK


Presidenti i Bellorusisë Alyaksandr Lukashenka ka shprehur keqardhje për presionet politike të Perëndimit ndaj qeverisë së tij.
"Dy faktorë kanë ndikim më të madh negativ në zhvillimet në Bellorusi: presioni i paparë i Perëndimit ndaj vendit tonë, i shoqëruar me kërcënime të vazhdueshme të sanksioneve, dhe përkeqësimi i kushteve të tregjeve në botë, kryesisht shkaku i rritjes së çmimeve të burimeve të energjisë", tha Lukashenka në fjalimin vjetor drejtuar kombit.
Ai tha se një nga prioritetet e politikës së jashtme është zhvillimi i marrëdhënieve me Kinën, me të cilën tha se Bellorusia ndan shumë pikëpamje.
XS
SM
MD
LG