Ndërlidhjet

UASHINGTON


Kryeministri izraelit, Ehud Olmert iu drejtua Kongresit amerikan. Olmert deklaroi se Izraeli do vazhdojë të jetë "një partner për paqe" me palestinezët. Por ai ka shtuar se Izraeli do t'i përcaktojë kufijtë e tij në Bregun Perëndimor pasi nuk ka me kë të bisedojë dhe nuk mund të presë pafundësisht.
"Autoriteti palestinez drejtohet nga Hamasi, një organizatë e vendosur kundër semitizimit, që mbështet terrorin dhe shkatërrimin e plotë të Izraelit. Derisa ata të kenë parime të tilla nuk mund të jenë partner", tha Olmert.
XS
SM
MD
LG