Ndërlidhjet

BAGDAD


Ministri i jashtëm iranian, Mançur Motaki ka vizituar qytetin e shenjtë shiitë të Qerbelasë në Irak dhe ka biseduar me Ajatullahun e madh Ali al Sistani, udhëheqësin shpirtëror të shiitëve në Irak.
Vizita nënvizon lidhjet mes shitëve të Irakut dhe Iranit, duke rritur njëherësh shqetësimin e irakianëve sunitë dhe Shteteve të Bashkuara se Irani po përpiqet të ndikojë mbi zhvillimet në Irak.
XS
SM
MD
LG