Ndërlidhjet

BASRA


Kryeministri i Irakut Nuri Kamil al-Maliki sot është zotuar t'i shtypë me grusht të hekurt bandat që e kërcënojnë sigurinë në qytetin jugor Basra.
"Ne ju themi me vendosmëri dhe sinqeritet se do t'i godasim me grushtin e hekurt bandat dhe ata që pengojnë sigurinë, ndërsa nga departamentet e sigurisë do të kërkojmë të hartojnë një plan efektiv dhe të shpejtë për të vendosur sigurinë", tha Al-Maliki gjatë një vizite në Basra, që synon t'i japë fund luftimeve të ndërsjella mes frakcioneve shiite, të cilat kërcënojnë eksportin e naftës.
XS
SM
MD
LG