Ndërlidhjet

GAZË


Hamasi bëri të ditur se ka sulmuar sot me raketa mbi Izraelin, duke prishur kështu armëpushimin 18 muajsh. Sulmi erdhi pas vrasjes së djeshme nga ana e Izrelit të disa fëmijëve në bregdetin e Rripit të Gazës. Palestinezët kanë shpallur tri dite zie për vrasjen, ndërkaq Izraeli ka thënë se ndjen keqëardhje për viktimat dhe se ka nisur hetimet rreth incidentit. Ndërkohë presidenti i autoritetit palestinez Mahmud Abas shpalli referendumin i cili mbahet muajin e ardhshëm për krijimin e shtetit palestinez përgjatë territorit Izraelit.
XS
SM
MD
LG