Ndërlidhjet

SIDNEJ


Gjykata Supreme e Australisë ka refuzuar kërkesën e Dragan Vasiljkoviq, i akuzuar për krime lufte, për të mos u ekstraduar në Kroaci.
Vasiljkoviq, një serb nga Bosnja, akuzohet se ka urdhëruar torturën, vrasjen dhe dëbimin e kroatëve civilë dhe të burgosur të luftës, në kohën kur komandonte një njësit paramilitar në Kroaci në fillim të viteve të 1990-ta.
XS
SM
MD
LG