Ndërlidhjet

PRISHTINË


Shpreson që bisedimet e Vjenës do të sjellin rezultat të mirë për të dyja palët, ka deklaruar për Radion Evropa e Lirë diplomati norvegjez Knut Vollabek, ambasador i Norvegjisë në SHBA.
Vollebek ka inkurajuar të dyja inkurajon palët që të jenë të vendosura dhe të gjejnë kompromis në bisedime, me qëllim që të evitojnë konflikte dhe rrëmuja tjera në Ballkan.
Në intervistë për Radion Evropa e Lirë, Vollebek thotë se për Kosovën duhet një zgjidhje që do t'u mundësojë gjithë qytetarëve të jetojnë në paqe dhe siguri.
Ambasadori Knut Vollabek luajti një rol të rëndësishëm në Kosovë gjatë kohës së luftës ku si kryesues i rradhës së OSBE-së, solli misionin verifikues të OSBE-së në vitin 1998.
XS
SM
MD
LG