Ndërlidhjet

DUBAI


Një grup sunit, i panjohur më parë, ka marrë përgjegjësinë për shpërthimin e sotëm që la të paktën 60 të vrarë dhe rreth 100 të plagosur në një paralagje të varfër shiite në Bagdad.
Vërtetësia e deklaratës e postuar në një faqe interneti ende nuk është verifikuar.
Ministria e Brendshme e Irakut thotë se shumica e viktimave janë civilë. Ky është sulmi më i madh në Irak javët e fundit.
Në zhvillime tjera, Taiser Al Mashadani, anëtare e parlamentit të Irakut dhe shtatë truprojet e saj janë rrëmbyer nga persona të armatosur. Al Mashadani përfaqëson blokun sunit në Parlamentin e Irakut.
Ndërkohë në Bratisllavë,
XS
SM
MD
LG