Ndërlidhjet

SHKUP


VMRO-DPMNE-ja, parti që deri tani ka qenë në opozitë ka fituar zgjedhjet në Maqedoni. Kjo u bë e ditur në orët e para të mëngjesit të sotëm nga Komisioni Qëndror Zgjedhor dhe nga vetë partitë. Partia Socialdemokrate në pushtet ka pranuar humbjen.
Nga blloku i partive shqiptare shumicën e votave e ka fituar koalicioni BDI-PPD, derisa PDSH-ja ka thënë se ka fituar ajo shumicën e votave.
XS
SM
MD
LG