Ndërlidhjet

DHARAMSALA/INDI


Mijëra tibetian po shënojnë sot 71 vjetorin e lindjes së liderit të tyre shpirtëror, Dalai Lama, në qytetin verior të Indisë Dharamsala. Dalai Lama, u arratis nga Tibeti pas dështimit të kryengritjes kundër sundimit Kinez në vitin 1959 dhe formoi qeverinë në ekzil në Dharamsala. Ai u shpërblye me çmimin Nobel për paqe në vitin 1989 për fushatën e tij paqësore për demokraci dhe liri të vendit.
XS
SM
MD
LG