Ndërlidhjet

HAGË


Gjykata e Hagës për ish Jugosllavinë fillon nesër gjykimin ndaj gjashtë zyrtarëve të lartë serb, përfshirë dhe ish presidentin, Millan Millutinoviq.
Zyrtarët serbë akuzohen për krime kundër njerzimit dhe dëbime masive të mbi 800 mijë shqiptarëve të Kosovës, vrasjen e qindra të tjerëve, përfshirë fëmijë dhe gra si dhe keqtrajtime seksuale të kryera nga ushtarët serb në Kosovë, gjatë viteve 1998-99.
XS
SM
MD
LG