Ndërlidhjet

UASHINGTON/TEHERAN


Asnjë pjesë e Izraelit nuk është e sigurtë në betejën kundër Hezbullahut në Liban, tha kreu i parlamentit iranian Golam Ali Hadad Adel. Ai shtoi se nuk do ketë paqe në Lindjen e Mesme derisa Shtetet e Bashkuara t'i japin fund mbështetjes për Izraelin.
Por zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Toni Snou ka përsëritur përgjegjësinë e Sirisë dhe Iranit, duke theksuar se Damasku dhe Teherani mbështesin Hezbullahun që është përgjegjës për gjendjen në fjalë.
Sekretarja amerikane e Shtetit, Kondoliza Rajs, duke folur në Uashington pas takimit me ministrin e jashtëm të Egjiptit deklaroi:
"Të gjithë duam ndërprerjen e dhunës dhe mbrojtjen e civilëve. Duhet të sigurojmë se çdo hap që marrim të ketë vlerë aftagjatë. Lindja e Mesme ka parë shumë dhunë ndaj ne duhet të krijojmë kushte të qëndrueshme për përparim politik atje."
XS
SM
MD
LG