Ndërlidhjet

JERUSALEM


Shefi i diplomacisë evropiane Havier Solana ka bërë thirrje sot për ndaljen e luftimeve ndërmjet Izraelit dhe militantëve libanez të Hesbollahut. Pas takimit me ministren e jashtme të Izraelit Tzipi Livni, Solana ka krituar Hesbollahun për sulmet dhe rrëmbimin e dy ushtarëve Izraelit.Ai tha se vazhdimi i luftës do të dobësojë qeverinë e Libanit, ndërkaq, Izraelit i ka bërë thirrje për përdorim të matur të dhunës. "Derisa Izraelit ka të drejtë të mbrojë vetën, mendoj se duhet të rrespektojë jetërat e individëve të cilët nuk kanë asgjë të bëjnë me rrëmbimin e dy ushtarëve nga Hesbollahu" ka thënë Solana.
XS
SM
MD
LG