Ndërlidhjet

BEJRUT


Rreth 50 civilë janë vrarë sot nga sulmet izraelite në jug dhe lindje të Libanit. Njëkohësisht, dy ushtarë izraelit raportohet të jenë vrarë gjatë përleshjeve me militantët e Hesbollahut, pasi trupat izraelite kaluan kufirin me Libanin.
Kryeministri i Izraelit Ehud Olmert ka thënë se ofensiva kundër Hesbollahut do të vazhdojë. Ndërkohë kryeministri i Libanit, Fouad Siniora ka thënë se nga sulmet tetë ditëshe të Izraelit, janë vrarë rreth 300 persona dhe 1 mijë të tjerë janë plagosur.
Siniora ka thënë se 50 mijë persona janë detyruar të lëshojnë shtëpitë e tyre. Ai i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtarë të intervenojë dhe të dërgojë ndihma humanitare në Liban.
XS
SM
MD
LG