Ndërlidhjet

NJU JORK


Sekretarja amerikane e shtetit Kondoliza Rajs ka shfaqur sot shqetësimin e saj për situatën në Lindjen e Mesme pas takimit që pati me të dërguarit e Kombeve të Bashkuara në Lindjen e Mesme. Sekretarja e shtetit Rajs tha se secili dëshiron të gjejë rrugë për arritjen e paqës dhe stabilitetit në Lindjen e Mesme."Ne synojmë përfundim të dhunës aktuale dhe ne e synojmë këtë në mënyrë urgjente. Për më tepër ne poashtu kërkojmë që të shqyrtohen shkaqet themelore të kësaj dhunë në mënyrë që të krijohet një paqe reale dhe e qëndrueshme" tha Kondoliza Rajs.
Ajo pritet të udhëtojë së shpejti në Lindjen e Mesme që të bëjë presion për një zgjidhje politike të krizës.
Të dielen, presidenti Bush do të takohet me zyrtarë saudit për të diskutuar lidhur me krizën. Njëkohësisht Shtëpia e Bardhë ka njoftuar se presidenti Xhorxh Bush do të takohet me kryeministrin britanik Toni Bler javën që vjen, për të diskutuar mbi gjendjen në Lindjen e Mesme.
XS
SM
MD
LG