Ndërlidhjet

UASHINGTON


E vetmja mënyrë për t'i dhënë fund konfliktit në Liban është përballja me Hezbullahun dhe mbështetësit e tij, Sirinë dhe Iranin, tha presidenti amerikan Bush gjatë fjalimit javor në radio.
Ky do jetë dhe mesazhi i sekretares amerikane të Shtetit Kondoliza Rajs gjatë turneut të saj në Lindjen e Mesme, turne që fillon nesër.
Presidenti Xhorxh Bush sot gjatë një bisede me kryeministrin turk, Rexhep Taip Erdogan ka diskutuar mundësitë e ndihmës për popullin libanez, që gjendet në mes të zjarrit nga luftimet mes Izraelit dhe Hezbullahut.
Kombet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe bota arabe po bëjnë thirrje për ndalje të menjëhershme të dhunës. Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Kofi Anan ka paralajmëruar se pushtimi me trupa tokësore i Izraelit do të shënonte një zgjerim serioz të konfliktit. Luftimet 11 ditore midis Izraelit dhe Hezbollahut kanë lënë të vrarë në Liban rreth 350 persona, shumica civilë, si dhe 15 civilë e 19 ushtarë në Izrael.
XS
SM
MD
LG