Ndërlidhjet

BEJRUT/JERUSALEM


Gjatë ditës së sotme aeroplanat ushtarakë izraelitë vazhduan bombardimin e Bejrutit, ndërsa Hezbollahu me predha raketore goditi qytetin izraelit, Haifa. Numri i të vrarëve nga ky konflikt arriti në 358 vetë në Liban dhe 34 persona janë vrarë nga sulmet e Hezbollahut në Izrael. Në dhunën e fundit, aeroplanat e Izraelit sulmuan Bejrutin, jugun dhe lindjen e Libanit duke vrarë 8 dhe plagosur afro 100 vetë. Pasi vizitoi Bejrutin, i dërguari i Kombeve të Bashkuara për çështje humanitare, Jan Egeland tha se shkatërrimet ishin katastrofike dhe shkelje e së drejtës humanitare. Në qytetin verior të Izraelit, Haifa, dy vetë u vrarë dhe afro 20 të tjerë u plagosën nga sulmet me predha raketore të Hezbollahut.
XS
SM
MD
LG