Ndërlidhjet

JERUSALEM


Në Jerusalem po vazhdojnë përpjekjet diplomatike që synojnë ndaljen e konfliktit ndërmjet forcave izraelite dhe Hezbollahut. Zyrtarë nga Britania, Franca dhe Gjermania u takuan sot me zyrtarë izraelitë, para se në Lindjen e Mesme të arrijë sekretarja amerikane e shtetit, Condoleezza Rice. Bisedimet e sotme ishin të fokusuara në mundësinë e forcimit të një force paqeruajtëse ndërkombëtare në jug të Libanit. Ministri i mbrotjes i Izraelit Amir Peretz sot ka mirëpritur idenë për forcë ndërkombëtare kufitare, që me gjasë do të udhëhiqej nga NATO-ja. Kjo forcë do të ishte më e fortë se misioni aktual i Kombeve të Bashkuara. Emisarët poashtu kanë përsëritur rëndësinë e armëpushimit dhe ndaljen e dhunës, por Izraeli vazhdon ta refuzoj armëpushimin. Kryeministri Ehud Olmert tha se fushata ajrore e Izraelit në Liban me gjasë do të vazhdoj "për një kohë të gjatë".
XS
SM
MD
LG