Ndërlidhjet

UASHINGTON/DAMASK


Ambasadori amerikan në Kombet e Bashkuara, John Bolton ka refuzuar idenë që Uashingtoni të bisedoj me Sirinë për ta zgjidhur konfliktin në Lindjen e Mesme. Ai me këtë rast tha se "Sirisë nuk i duhet dialogu, për t'a ditur se çka duhet të bëjnë ata". Më herët, zëvendës ministri i jashtëm i Sirisë, al-Meqdad tha se Siria është e hapur për dialog me Uashingtonin për ta zgjidhur konfliktin ndërmjet Izraelit e Hezbollahut. Shtetet e Bashkuara dhe Izraeli thonë se Siria dhe Irani kanë përgjegjësi për krizën aktuale në Lindjen e Mesme.
XS
SM
MD
LG