Ndërlidhjet

VJENË


Përfaqësuesit më të lartë të Kosovës dhe Serbisë me ndërmjetësimin e kryenegociatorit për statusin e Kosovës, Marti Ahtisari po takohen në Vjenë.
Takimi, që filloi rreth orës 10:00, për herë të parë që nga fillimi i negociatave ka vënë përballë dy delegacionet dhe qëndrimet e tyre për të ardhmen e Kosovës.
Dy delegacionet i kanë mirëpritur kancelari austriak, Volfgang Shysel, ministrja e jashtme, Ursula Plashnik dhe kryenegociatori Ahtisari.
Plashnik i ka bërë dje thirrje dy delegacioneve që të jenë konstruktivë në bisedimet e sotme.
Fillimisht ka folur kancelari austriak dhe më pas kanë paraqitur qëndrimet e tyre presidenti e kryeministri serb, përkatësisht Tadiç e Koshtunica.
Pas tyre kanë folur përfaqësuesit e kosovës, përkatësisht presidenti Sejdiu dhe kryeministri Çeku.
Takimi pritet të përfundojë rreth orës 17:00 dhe do pasohet me një konferencë për shtyp nga organizatorët.
Për takimin e sotëm nesër, po në Vjenë do diskutojë dhe Grupi i Kontaktit.
XS
SM
MD
LG