Ndërlidhjet

RRAMALLAH


Sekretarja amerikane e shtetit, Kondoliza Rajs është takuar sot në Rramallah me presidentin e Autoritetit Palestinez, Mahmud Abas.
Rajs ka përsëritur angazhimin amerikan dhe atë të bashkësisë ndërkombëtare për zgjidhjen e konfliktit izraelito-palestinez.
"Edhe nëse situata në Liban zgjidhet ne duhet të mbetemi të përqëndruar në atë se çfarë po ndodh në territorëet palestineze dhe në dëshirën tonë që të mbështesim vizionin e presidentit Abbas dhe presidentit Bush për dy shtete, atë izraelit dhe palestinez, të jetojnë bri njëri-tjetrit në paqe", tha Rajs.
Rajs është takuar gjatë ditës dhe me kryeministrin izraelit Ehud Olmert dhe ministren e jashtme Xipi Livni.
XS
SM
MD
LG