Ndërlidhjet

UASHINGTON


Presidenti Bush pas takimit me kryeministrin irakian Nuri Al Maliki në Shtëpinë e Bardhë tha se forcat amerikane që gjenden në pjesë të ndryshme të Irakut do vendosen në Bagdad. Arsyeja e ripozicionimit të forcave është dhuna e vazhdueshme në kryeqytetin irakian.
"Kryeministri al Maliki dhe gjenerali amerikan Kejsi kanë rënë dakord që trupa shtesë amerikane nga pjesë të tjera të Irakut të vendosen në Bagdad gjatë javëve që vijnë. Komandantët ushtarakë më kanë siguruar se kjo rivendosje pasqyron më mirë gjendjen në terren", tha Bush
XS
SM
MD
LG