Ndërlidhjet

JERUSALEM


Shefi i Armatës izraelite, gjenerali Dan Halutz ka thënë se gjatë 16 ditëve të fushatës ushtarake, Izraeli ka arritur të shkatrrojë në masë të madhe Hezbollahun.Kabineti qeveritar i Izraelit ka vendosur sot kundër zgjerimit të operacioneve ushtarake, megjithëase kanë ftuar rezervistët ti bashkohen ushtrisë. Ndërkaq sot aeroplanët ushtarakë izraelitë dhe artileria kanë vazhduar të godasin caqe në Libanin jugor. Armata thotë se nëntë ushtarë të saj janë vrarë në luftimet me militantët e Hezbollahut afër qytetit kufitar Bint Jbeil të Libanit. Poashtu afro 20 ushtarë izraelitë janë plagosur në luftimet në jug të Libanit. Një gjeneral izraelit ka thënë se luftimet do të vazhdojnë edhe gjatë disa javëve të ardhshme. Sot, poashtu, militantët e Hezbollahut kanë hedhur më se 130 predha raketore në Izraelin verior, me ç'rast janë plagosur shumë persona.
Ndërkohë, njeriu i dytë i rrjetit terrorist Al Kaida, Aiman Al Zawahri, përmes një videokasete ka thënë se rrjeti militant do të reagojë ndaj sulmeve mbi myslimanët në Liban dhe Gazë. Ai tha se Al Kaida nuk mund të hesht ndaj asaj që ai e quajti luftë zioniste dhe kryqëzatash.Presidenti amerikan Xhorxh Bush ka thënë se SHBA-të qëndrojnë kundër deklaratave të Zawarit.
XS
SM
MD
LG