Ndërlidhjet

JRUSALEM


Izraeli ka refuzuar ftesën e Kombeve të Bashkuara për një armëpushim 72 orësh në Jugun e Libanit. I dërguari i OKB-së, Jan Egeland mbrëmë vonë kërkoi nga Izraeli dhe Hezbollahu që ti ndalin luftimet në mënyrë që të evakuohen civilët.
- Ajo që ne na duhet është ndalja e armiqësive, siç ka propozuar sekretari i përgjithshëm. Ftoj izraelin dhe libanezët për së paku 72 orë ndërprerje të armiqësive në mënyrë që të evakuohen të plagosurit, të evakuohen fëmijët, të moshuarit dhe të tjerët nga luftimet në Jugun e Libanit, tha Jan Egeland. Izraeli ka thënë se nuk ka nevojë për armëpushim pasi është hapur korridori për ndihma humanitare nga dhe për në Liban.
XS
SM
MD
LG