Ndërlidhjet

MAJAMI


Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Xhorxh Bush tha se SHBA-të
dëshirojmë paqe të qëndrueshme në Lindjen e Mesme."Qeveria demokratike e Libanit duhet të jetë e aftë të ushtrojë autoritetin në gjithë territorin. Forcat ndërkombëtare duhet të dislokohen në Liban së shpejti që ne të mund të ndihmojmë me ndihma popullatën civile. Irani duhet të ndërpresë ndihmën financiare dhe ushtarake për grupin terrorist të Hezbollahut.Ndërkaq Siria duhet të ndërpresë ndihmën që i bënë terrorit dhe të rrespektojë sovranitetin e Libanit" ka thënë presidenti Bush.
Në anën tjetër kryeministri britanik Toni Bler ka thënë se shpreson në arritjen e armëpushimit përmes rezolutës në Këshillin e Sigurimit.Qeveritë e vendeve tjera evropiane kanë bërë thirrje sot për armëpushim të menjëhershëm të konfliktit midis Izraelit dhe Hezbollahut në Liban.
XS
SM
MD
LG