Ndërlidhjet

BEJRUT


Trupat izraelite, të mbështetura nga tanket dhe autoblindat kanë hyrë mbrëmë në qytetin Marjayoun të Libanit, disa orë pasi qeveria e miratoi planin për zgjërimin e ofenzivës tokësore kundër Hezbollahut.
Trupat izraelite pushtuan pozita strategjike në veri të qytetit, i cili ndodhet 9 km afër kufirit izraelit. Radioja izraelite sot njoftoi për luftime të ashpra në gjithë Libanin jugor.
Sot zyrtarët izraelitë thanë se ushtria do të përmbahet nga depërtimi në jug të Libanit që t'i japë mundësi diplomacisë.
XS
SM
MD
LG