Ndërlidhjet

SARAJEVË


Është gjetur në Bosnjë varri masiv më i madh, i cili përmbante kufomat e 133 personave dhe pjesë trupi nga 900 të tjerë, të gjithë viktima të masakrës së Srebrenicës. Varri u gjet pranë fshatit Kamenicë, në lindje të vendit. 8000 bura dhe djemë boshnjakë u masakruan nga forcat serbe në masakrën e korrikut të vitit 1995.
Në të tjera zhvillime në Bosnjë është dëmtuar nga një shpërthim varri i ish presidentit boshnjak Alija Izetbegoviç. Policia e cila ka njoftuar për incidentin nuk ka shpjeguar shkakun e shpërthimit.
XS
SM
MD
LG