Ndërlidhjet

PRAGË


Shumë liderë botërorë e kanë mirëpritur miratimin e rezolutës në Këshillin e Sigurimit për ndaljen e luftimeve në Liban .
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Xhorgj Bush e ka përshëndetur miratimin e rezolutës por ka fajësuar Hezbollahun, Iranin dhe Sirinë për fillimin e një, siç ka thënë, "lufte të padëshiruar" në rajon."Tash i bëjë thirrje komunitetit ndërkombëtarë të kthejnë fjalët në vepra dhe të bëjnë çdo përpjekje për të arritur paqen në rajon" ka thënë Bush. Shefi i diplomacisë evropiane Havier Solana ka thënë se shpreson se qeveria e Izraelit dhe ajo e Libanit do të pranojnë rezolutën. Kryeministri britanik Toni Bler gjithashtu e ka mirëpritur rezolutën dhe ka bërë thirrje për ndalje të menëhershme të luftimeve.
Ndërkaq zëvëndëskryeministri izraelit Shimon Peres ka thënë se rezoluta e "shfajëson" shtetin Izraelit.
XS
SM
MD
LG