Ndërlidhjet

PRISHTINË


Ministri i mbrojtjes i Zvicrës, Samuel Shmid viziton sot trupat zvicërane në kuadër të KFOR-it si dhe do takohet me presidentin dhe kryeministrin e Kosovës.
Në Kosovë aktualisht veprojnë 215 ushtarë zvicëranë të vendosur në Suharekë. Ky ka qenë misioni i parë i trupave zvicërane jashtë vendit, kur dihet që Berni zyrtar ndjek politikën e neutralitetit.
Njëherësh ministrja e jashtme e Zvicrës, Mishelinë Kalmi-Rei ka përsëritur rregullisht se Kosova duhet të marrë pavarësinë.
XS
SM
MD
LG