Ndërlidhjet

PRISHTINË


Ministri i Mbrojtjes i Zvicrës, Samuel Schmid viziton sot trupat zvicerane në kuadër të KFOR-it si dhe do takohet me presidentin dhe kryeministrin e Kosovës.
Në Kosovë aktualisht veprojnë 215 ushtarë zvicëranë të vendosur në Suharekë. Ky ka qenë misioni i parë i trupave zvicerane jashtë vendit, kur dihet që Berni zyrtar ndjek politikën e neutralitetit.
Njëherësh Ministrja e Jashtme e Zvicrës, Michelin Kalmy-Rei ka përsëritur rregullisht se Kosova duhet të fitojë pavarësinë.
XS
SM
MD
LG