Ndërlidhjet

BRUKSEL


Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri Javier Solana e ka përshëndetur emërimin e diplomatit gjerman Joachim Ruecker në krye të UNMIK-ut.
Solana ka përkujtuar se në negociatat për statusin, Kosova ballafaqohet me "sfida madhore", ndërsa ka vlerësuar se vendimi për emërimin e Ruecker e "siguron kontinuitetin e domosdoshëm" në krye të misionit të UNMIK-ut në Kosovë.
Si shef i sektorit ekonomik të UNMIK-ut, Ruecker ka fituar përvojën dhe respektin e nevojshëm për të drejtuar UNMIK-un në periudhën, e cila mund të jetë "përfundimtare, por jo më pak e rëndësishme", ka thënë Solana.
XS
SM
MD
LG