Ndërlidhjet

UASHINGTON


Lufta mes Izraelit dhe Hezbollahut është pjesë e një lufte më të gjerë, asaj mes lirisë dhe terrorit, tha presidenti i Shteteve të Bashkuara George Bush.
Ai shtoi se Irani po mbështet grupet terroriste në Liban dhe Irak, mbështetje e cila duhet të marrë fund.
"Mesazhi i kësaj administrate është i qartë. Amerika do mbetet në sulm kundër Al Kaidës. Irani duhet t'i japë fund mbështetjes për terrorin, ndërsa grupet e armatosura në Liban dhe Irak duhet të bëjnë zgjedhjen. Nëse duan të marrin pjesë në jetën politike të vendeve përkatëse, duhet të çarmatosen", tha Bush, duke komentuar armëpushimin që filloi dje në mëngjes mes Izraelit dhe Hezbollahut.
XS
SM
MD
LG