Ndërlidhjet

BRUKSEL


Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian do të takohen të mërkurën më 23 gusht, ku mes tjerash do ta diskutojnë mandatin e trupave të KB në Liban. Italia ka sinjalizuar se do ta udhëheqë forcën.
Sot, i dërhuari i posaçëm i KB në Lindjen e Mesme Terje Roed-Larsen, tha se ushtrisë libaneze dhe trupave ndërkombëtare mund t'u duhen 2-3 muaj që ta plotësojnë "vakumin e sigurisë" në Libanin jugor pas konfliktit Izrael-Hezbollah.
XS
SM
MD
LG