Ndërlidhjet

BAGDAD


Në Bagdad ka vazhduar procesi gjyqësor kundër ish presidentit të Irakut, Saddam Hussein, i akuzuar për gjenocid. Ai dhe gjashtë ish bashkëpunëtorë të tij akuzohen për fushatën e viteve 1987-88 në Anfal kundër kurdëve në veri të Irakut. Sipas prokurorëve nga kjo fushatë vdiqën 182 mijë civilë. Të akuzuarit thonë se fushata në Anfal ishte operacion legjitim i sigurisë, që kishte për cak iranianët që kishin depërtuar në Irak dhe separatistët.
XS
SM
MD
LG