Ndërlidhjet

SARAJEVË


Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Sarajevë Douglas McElhaney ka deklaruar se nuk do të ketë referendum për ndarjen e Repulikës Serbe të Bosnjes "sepse Bosnjë e Herecegovina është shtet sovran, i njohur nga fqinjët, anëtare e Kombeve të Bashkuara, dhe që synon të anëtarësohet në institucionet tjera ndërkombëtare".
McElhaney e ka ripërsëritur qëndrimin amerikan se Bosnjë e Hercegovina nuk mund të llogarisë në anëtarësimin në programin e NATO-s Partneritet për Paqe, përderisa nuk arrestohet Radovan Karaxhiqi.
XS
SM
MD
LG