Ndërlidhjet

ROMË


Duhen bërë përpjekje për të sjellë në jetën politike grupe militante si Hezbullahu në Liban dhe Hamasi në territoret palestineze, ka deklaruar ministri i jashtëm italian, Masimo D'Alema. Në një intervistë për mediat italiane D'Alema ka theksuar se organizatat në fjalë kanë dhe mekanizma që merren me ndihmat sociale dhe nuk janë thjesht struktura terrori.
D'Alema ka sjellë shembullin e grupeve militante të Irlandës së Veriut dhe baskëve si modele që mund të përdoren dhe në Lindjen e Mesme.
XS
SM
MD
LG