Ndërlidhjet

TRIPOLI


Ka filluar në Tripoli rigjykimi i pesë infermiereve bullgare dhe një mjeku palestinez, të akuzuar se kanë infektuar qëllimisht me virusin HIV qindra fëmijë libianë.
Në një gjykim të parë të gjashtë ishin dënuar me vdekje, por pas ndërhyrjes së bashkësisë ndërkomëbatre u vendos për përsëritje të çështjes. Të akuzuarit kanë thënë se shkak për përhapjen e virusit janë kushte te këqija në spitalet e Libisë.
XS
SM
MD
LG