Ndërlidhjet

NJU ORLEANS / SHTETET E BASHKUARA


Është kujtuar sot në Nju Orleans një vjetori i goditjes nga uragani Katrina, i cili shkaktoi vdekjen e 1500 njerëzve dhe la qindra mijëra të tjerë të pastrehë.
Presidenti Bush dhe bashkëshortja e tij ndoqën në Nju Orleans ceremonitë kishtare në kujtim të viktimave.
Administrata Bush po përballet me kritika për shkak të ngadalësisë në përgjigjen ndaj kësaj katastrofe natyrore. Gjatë qëndrimit në Nju Orleans Bush foli rreth kritikave në fjalë:
"Marr përgjegjësinë e plotë lidhur me reagimin e qeverisë federale në kohën e katastrofës. Një vit më parë premtova se do të mësonim nga pësimet e Katrinës ndaj do bëjmë ç'farë kërkohet për t'ju ndihmuar", tha Bush.
XS
SM
MD
LG