Ndërlidhjet

KAJRO


Nagib Mafuz, i vetmi shkrimtar arab fitues i çmimit Nobel për letërsi është ndarë nga jeta në Kajro të Egjiptit në moshën 94 vjeçare.
Vepra e Mafuzit përshkuan jetën e Egjiptit në lagjjet e Kajros së vjetër.
Mafuz njihet si shkrimtari më i dashur në Lindjen e Mesme, por njëherësh dhe si një zë moderimi dhe tolerance.
XS
SM
MD
LG